Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
49
190136

An Yves Saint Laurent jacket, from the Russian Collection

1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
163 - 217 USD
Hammer price
800 SEK
Bidding requires special pre approval.

Mörkgrön sammet med svarta kantband. Guldfärgade knappar. Axel med puff samt insydd axelvadd. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS". Enligt etikett fransk storlek 38 (motsvarar ung dagens 36/38). Längd mitt bak 55,5, bystvidd 94, ärmlängd 46,5 cm.

Obetydligt slitage på ärmar. Två fickor med lösa sömmar.

More information

Influerad av Sergej Diaghilevs ryska baletten presenterade Yves Saint Laurent den Ryska kollektionen 1976. I en orgie av antimodernistiska ornament, sammet, guldbroderier och ryska pälsmössor banade den väg för det överdådiga 80-talet och gick helt emot den tidigare "naturliga" trenden.