710A
254230

AFTONKAPPA, Budapest/Wien tidigt 1900-tal.

Svart sammet översållad med dekor av glaspärlor i blommönster. Helfodrad. Rygglängd mittbak 100 cm, ärmlängd 41 cm.

Smärre slitage och smärre bortfall av pärlor. Fåll har släppt.

Droit de suite: No
Estimate:

2 000 - 2 500 SEK

188 - 235 EUR

180 - 224 USD

Hammer price:
1 800 SEK