Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
259
383090

PIERPOT WATCH CO, herr, stål, kronograf, 1940/50-tal.

4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Hammer price
3 200 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förkromad metall, med bakboett i stål, index med arabiska siffror, inre ring med telemeterskala, yttre ring med tachymeter, små visare för 30 minuter samt sekunder, plexiglas. Diameter 36 mm. Brunt läderband, senare.

Missfärgad urtavla. Fluorscens skadad och missfärgad. Ställvis kraftigt slitage på förkromning. Ej funktionstestad.