749
68843

An Oscar Nilsson mahogany cabinet, executed by Wickman & Nyberg, Stockholm 1937.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Vasarahinta
11 500 SEK

Mahogny, utsidan fanerad med olika sorters mahogny i geometriskt mönster, inredning i mahogny med 12 + 2 lådor, hyllplan, tre fack med lucka samt
en låsbar dokumentlåda. Etikettmärkt i nedre lådan: UTFÖRT Å WICKMAN & NYBERGS MÖBLERINGS- OCH SNICKERIVERKSTAD FÖR Hantverkslotteriet Stockholm i Mars 1937 J Wickman, ARBETARE: Holger Eklund, ARKITEKT: Oscar Nilsson. Höjd 163 cm, bredd 109 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Smärre repor och slitage, nyckelbussning med skada.

Täydennyslista

Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1937.

Näyttelyt

Kirjallisuus

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift "Form", nr 8 1937. Skåpet avbildat i en inredning och omskrivet i artikeln som handlar om Oscar Nilssons inredning i för Hantverkslotteriet.

 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

925. David Hockney, "Franco-American Mail", from: "The Blue Guitar".
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
Tarjoushistoria
36 000

tarjouksesi
34 000

tarjouksesi
32 000

tarjouksesi
30 000

tarjouksesi
28 000

tarjouksesi
26 000

tarjouksesi
24 000

tarjouksesi
22 000

tarjouksesi
20 000

tarjouksesi
19 000

tarjouksesi
18 000

tarjouksesi
17 000

tarjouksesi
16 000

tarjouksesi
15 000

tarjouksesi
14 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
36 000 SEK