268
94821
Gustaf Wilhelm Palm
(1810-1890)

"Utsigt af Venedig"

Signerad G W Palm och daterad Rom 1843. Duk 40 x 62 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

50 000 - 60 000 SEK

4 762 - 5 714 EUR

Vasarahinta:
105 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i brukspatron C Reuterskiölds samlingar

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, 1845, kat nr 91.

Kirjallisuus

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", Sveriges Allmänna Konstförening, 1934, upptagen i verkförteckningen under år 1844, kat nr 103. (felaktigt upptagen under år 1844)
Emil Hultmark, "Kungl Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, upptagen under år 1845, kat nr 91.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0) 739 400 801