268
94821

Gustaf Wilhelm Palm

(Ruotsi, 1810-1890)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Vasarahinta
105 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Ruotsi, 1810-1890)

"Utsigt af Venedig"

Signerad G W Palm och daterad Rom 1843. Duk 40 x 62 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i brukspatron C Reuterskiölds samlingar

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, 1845, kat nr 91.

Kirjallisuus

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", Sveriges Allmänna Konstförening, 1934, upptagen i verkförteckningen under år 1844, kat nr 103. (felaktigt upptagen under år 1844)
Emil Hultmark, "Kungl Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, upptagen under år 1845, kat nr 91.