498C
96935

BÄGARE med LOCK, av Jacob Stabenau, Riga 1712-1724(-29).

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Vasarahinta
25 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld. Slät, på kälad fot med sneda godroner. Livet med graverad vapenkartusch med initialer TSM. Locket med sneda godroner och kulknopp. Höjd 21 cm, vikt 458,8 g.

På baksidan senare graverat vapen. Lagning vid fotens fäste.