499
81467

BÄGARE med lock av Johan Wallman, Varberg 1723.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
16 000 SEK

Locket stämplat Johan Pettersson Berg (verksam i Norrköping 1727-1762(-68)). Delvis förgylld. Vågband och räfflad fot. Liv och lock med graverad banddekor. Locket drivet i avstser, räfflad knopp. Höjd 20 cm, vikt 295 g.

Livet med obetydliga bucklor.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 118, Falk Simons samling.