Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
499
81467

BÄGARE med lock av Johan Wallman, Varberg 1723.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
16 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Locket stämplat Johan Pettersson Berg (verksam i Norrköping 1727-1762(-68)). Delvis förgylld. Vågband och räfflad fot. Liv och lock med graverad banddekor. Locket drivet i avstser, räfflad knopp. Höjd 20 cm, vikt 295 g.

Livet med obetydliga bucklor.

Alkuperä - Provenienssi

F.S. 118, Falk Simons samling.