Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
821
76241

A Swedish card table, signed and dated in Karlskrona 1800.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
8 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerat med björk, amarant, mahogny och färgat lövträ. I sargen låda. Inläggningar av blomsterkvistar, fjäril, fågel och kattliknande fabeldjur. Signerad undertill med blyerts "förfärdigat uti Carlscrona hos snickaren P: M: Dreessen den 29 ocktober 1800". Längd 98, bredd 47, höjd 77 cm.

Fanerskador, skivan slagen, senare lås.

Täydennyslista

The stand probably reveneered.

Kirjallisuus

Antikbörsen, nr 6, 1995, finns en traditionell sengustaviansk sekretär av mahogny avbildad, som är signerad "Förfärdigat af P A [?] Dressen uti Carlskrona d 6 april 1815".