Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
821
76241

A Swedish card table, signed and dated in Karlskrona 1800.

10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Hammer price
8 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Fanerat med björk, amarant, mahogny och färgat lövträ. I sargen låda. Inläggningar av blomsterkvistar, fjäril, fågel och kattliknande fabeldjur. Signerad undertill med blyerts "förfärdigat uti Carlscrona hos snickaren P: M: Dreessen den 29 ocktober 1800". Längd 98, bredd 47, höjd 77 cm.

Fanerskador, skivan slagen, senare lås.

Saleroom notice

The stand probably reveneered.

Literature

Antikbörsen, nr 6, 1995, finns en traditionell sengustaviansk sekretär av mahogny avbildad, som är signerad "Förfärdigat af P A [?] Dressen uti Carlskrona d 6 april 1815".