855
73943

A pair of Gustavian armchairs by J. Malmsten.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Vasarahinta
33 000 SEK

Bonade. Oval stoppad rygg. Dekor av snidad pärlstav. Signerade IMS. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill. (2)

Troligen ursprungligen med krön- och sargdekor.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.