856
75487

A pair of Gustavian armchairs.

Lähtöhinta
25 000 - 35 000 SEK
2 210 - 3 090 EUR
2 300 - 3 220 USD
Vasarahinta
23 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Oval stoppad rygg. Krön med snidad blomma. (2)

Ett bakben med lagning.

Alkuperä - Provenienssi

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.