884
74273

A pair of Gustavian chairs by J. E. Höglander.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Vasarahinta
16 500 SEK

Bronserade. Rektangulär nedåt avsmalnande stoppad rygg. Dekor av bladsnitt. Signerade IEH. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill. En märkt med bläck undertill
"von Leesen". (2)

Ben med lagningar.