Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
985
74343

A French Empire mantel clock.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
A French Empire mantel clock.

"La Liseuse". Förgylld brons och grön marmor "verde antico". Urhuset infattat i draperiornerat bord med läsande antikiserande flicka. Vitemaljerad urtavla märkt "Le Roi à Paris"(flertal urmakare med detta namn i Paris under 1700/1800-tal). Längd 29,5, höjd 33 cm. Nyckel medföljer.

Oljelampa lös.

Täydennyslista

The oil-lamp missing.

Kirjallisuus

Jämför akvarellerad förlaga av Jean-André Reiche, Paris 1805 (Paris, Bibliothèque Impériale), avbildad i Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, sid 374. Fig 1. Samoyault, Jean-Pierre, Pendules et bronzes dÉameublement entrés sous le Premier Empire, Paris 1989, jämför pendyl som levererades till Fontainebleau 1806, sid. 58. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför identisk bordspendyl avbildad sid. 86.