Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
152
151515

Victor Forssell

(Ruotsi, 1846-1931)
Lähtöhinta
5 000 - 7 000 SEK
484 - 678 EUR
554 - 776 USD
Vasarahinta
2 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Victor Forssell
(Ruotsi, 1846-1931)

Sickla Park

Signerad Victor Forssell och daterad Sickla Park -75. Blyerts 25 x 45 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i amanuens Erik Sörlings samlingar, Stockholm.

Näyttelyt

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Minnesutställning över Ivar Nyberg, Emerik Stenberg, Alfred Bergström, Victor Forssell", mars 1932, kat nr 220.
Holländsk Konst AB, Arsenalsgatan 10 A, Stockholm, "Victor Forssell 1846-1931. Minnesutställning", sept 1941.
Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", sep 1950, kat nr 132.

Kirjallisuus

Hans Rabén, 'Victor Forssell - den minst kända av våra erkända konstnärer', i "Konsthistorisk tidskrift", 1936, sid 66.
Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, sid 25-26, 235-236.

Muut tiedot

Sickla park, belägen i Sickla i Nacka, var på 1800-talet ett populärt utflyktsmål under helgerna. Området ansågs överträffa Djurgården i skönhet. Sickla park var även nykterhetsrörelsens stora samlingsplats. För ytterligare information, se under kat nr 2.