DRYCKESKANNA, otydlig stämpel på lockkanten, Tyskland 1600-talets början, omstämplad av Niclas Fernlöf, Karlstad 1751.
Delvis förgylld. Rak på helslagen fot. Heltäckande dekor av gjuten filigran. Hänkel med pärlstavsdekor och tumgrepp med dubbel bevingad sjöjungfru. Höjd 14 cm, vikt 435,5 g.
Två beslag på foten och lockknoppen senare.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui