482
121833

LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Vasarahinta
60 000 SEK

Förgyllda. Gjutna. Fasetterade balusterskaft med banddekor, på kvadratisk fot med avfasade hörn. Urnformad bladhölstrad ljuspipa. Höjd 20 cm, vikt 914 g.

Täydennyslista

The candlesticks are marked 1771 by Rudolf Sondag (Rotterdam 1746-1812). Later gilding.