51
144407

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Catharina"

Signerad C.L. och daterad Grez 1883. Kolteckning 55 x 40,5 cm.

Kirjallisuus

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson -Signerat med pensel och penna", 1999, jfr kat nr 128, sid 20 i katalogsupplementet.

Muut tiedot

Porträttet föreställer Catharina, det vill säga den kvinna som matar hönsen på oljemålningen "A la campagne", 1883.