677
360096

THE STOCKHOLM 1930 FAIR, 34 pcs of booklets, tickets and other memorabilia.

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
291 - 388 EUR
333 - 443 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Gregor Paulsson, Uppsala 1937. "Redogörelse för Stockholmsutställningen 1930", "Specialkatalog för svenska hemslöjdsföreningarnas riksförbunds hemslöjdshall", "Huvudkatalog" 2 st, "Vägvisare" 2 st,
"Kartor över Stockholm, Stockholms omgivningar och utställningen", "Karta över Stockholm jämte plan över spårvagns och omnibusslinjer samt alfabetiskt gaturegister", "Hemmet Konstindustrien", "The Home Industrial art"
"Officiellt Vyalbum"
"Katalog över bostadsavdelningen"
"Program för invigningen"
"Det elektriska ljuset på Stockholmsutställningen 1930"
"Officiellt dagsprogram och utställningstidning fredagen den 13 maj"
"Program för Stockholmsutställningen"
"Utställningsmelodien"
"Bonniers utställningsnummer, juni, juli"
"Idun, Utställningsnummer"
"Vårt hem, -till utställningen"
"Kasper, utställningsnummer"
"Stockholms illustrerade Nyheter, 1929" Avsnitt om Stockholmsutställningen kommande år.
"Särtryck ur ord och bild" Stockholm 1929.
Fotoalbum, biljetter, abonnemangskort, minneskort, reklambrochyrer, kartor, meny 22 juli 1930.

Gulnade blad, revor, veck, skador. Ej genomgånget.

Alkuperä - Provenienssi

Formens Hus, Hällefors, Sweden.