CONTEMPORARY ART & DESIGN 606

Muutokset

NroEsineMuutokset
68THORBJÖRN SÖRENSEN, Utan titel.Målningen har ett liggande format, de korrekta måtten är 60 x 90 cm.
71ANDERS KNUTSSON, "#20".Ingen följerätt
95Utan titel.Signerad US och daterad ca 1970 a tergo.
111GUNNEL WÅHLSTRAND, Utan titel.Signerade a tergo.
117ANDERS KNUTSSON, "Yellow #9".Omfattas av följerätt (d)
130ULF RAHMBERG, "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)".Korrekt titel är "Nr. 14 (juli-augusti. 1964)"
167CHRISTER STRÖMHOLM, "Paris, 1962".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
168CHRISTER STRÖMHOLM, "Montreuil, Paris, 1962".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
169CHRISTER STRÖMHOLM, Självporträtt, 1975-76.Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
170CHRISTER STRÖMHOLM, "Montmartre, Paris", tidigt 1960-tal.Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
171CHRISTER STRÖMHOLM, "Palma de Mallorca (puta), 1959".Proveniens: Galerie Rudolf Kicken, Köln, Tyskland. Inköpt 1993 av nuvarande ägare.
185ELLEN VON UNWERTH, "Naomi Campbell, from the Azzedine Alaïa Spring/Summer Campaign, 1991".Framtagen 1996. Vintage. Upplaga 1/30.
236ANDY WARHOL, "Herself", ur: "Three portraits of Ingrid Bergman".Signerad och numrerad på framsidan.

Pois vedetyt kohteet

NroEsine
69MARIE-LOUISE EKMAN, ”En Picasso-dam möter en brakskit-gubbe”.
153MARIA FRIBERG, "Almost there #2", 2000.
179JACOB FELLÄNDER, "The Second Over That City", 2010.
234ROY LICHTENSTEIN, "Still life with Picasso" ur Hommage á Picasso portfolio.
240AANDY WARHOL, "Mao".

Kohteet, joita koskee vientikielto

Vientikiellon piiriin kuuluvia kohteita ei ole.

Kohteet, joihin liittyy tuontiarvonlisävero

NroEsine
80NATHALIE DJURBERG & HANS BERG, "Turn into me".