893
94425

VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
19 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld och bronserad. Dekor av Zeus och gripar. Vitmålad urtavla märkt "Joh: Fr Cedergren. Stockholm". Baksidan med text: "Detta ur med foder förfärdigades nytt år 1818". Höjd 96, bredd 65 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Dekorlagningar, smärre skador.