1178
121619

DRÄKT, Yves Saint Laurent, 1970-talets mitt.

Lähtöhinta
800 - 1 000 SEK
70 - 87 EUR
73 - 91 USD
Vasarahinta
700 SEK

Marinblå ylle med gräddvitt kantband. Dubeblknäppt kavaj med en vit respektive marinblå knapp samt utanpå bröstficka. Sidknäppt pennkjol med två infällda fickor samt dekorknappar. Bägge etikettmärkta: SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS". Enligt etikett fransk 38 (motsvarande dagens 36/38). Kavajens rygglängd 52, ärmlängd 43,5, bystvidd 88 cm. Kjolens midjevidd 66, längd 72 cm.

Visst slitage. Kjol med trasigt foder.