ALFRED WAHLBERG, oil on canvas, signed and dated 9/10-62.
18.5 x 24 cm.
Not examined out of the frame.
Utförd plein air (stfithål i hörnen). Motivet är hämtat från Bohuslän. Målningen är av konstnärens tidigaste kända målningar utförda plein air och en av hans första kända målningar utförda i Sverige efter hans återkomst samma år från sin fyraåriga vistelse i Düsseldorf. Endast en målning är tidigare känd som i detta hänseende föregår den aktuella målningen; "Sjö med roddbåtar. Motiv från Lysekil”, signerad med initialer och daterad 18/7 62, 16 x 31 cm. (J. K. Janzon (Spara), Alfred Wahlberg , Sveriges Allmänna Konstförening publikation XVII 1909, s. 201, nr. 4 under "Arbeten av Wahlberg exponerade på Konstakademien”). Wahlberg tillbringade sommaren 1862 på den Bohuslänska kusten utanför Uddevalla. Två skissböcker från denna vistelse finns bevarade i Göteborgs Konstmuseum. Sommaren 1863, företog Wahlberg en ny studieresa till Västkusten tillsammans med Edvard Bergh (A. Hedvall, Bohuslän i konsten, Sveriges Allmänna Konstförening publikation, LXIV 1956, s. 75).