Mahognyfanér, raka sidor med snedställda kannelerade hörn, tre lådor, klaff med innanför liggande tre lådor och två luckor, kalkstensskiva, fyra nedåt avsmalnande ben. L 87, b 43-70, h 124. Nyckel finns.
Slitage, repor, några lådknoppar senare.