Jacob Weidemann

(Norja, 1923-2001)
Jacob Weidemann
(Norja, 1923-2001)

JACOB WEIDEMANN, a lithograpgh on color, signed, numbered 134/200.

"Flowers in the snow - Lillehammer OS '94" (Blomst i sne- Lillehammer OS '94). 37 x 51 cm.

Ei tutkittu ilman kehyksiä.

Alkuperä - Provenienssi

A special edition printed as a token to competition officials at the Olympic Games in Lillehammer, Norway, in 1994.

Muut tiedot

Jakob Weidemann står som en innovatör av norsk visuell konst. Weidemann studerade under kriget vid Konsthögskolan i Stockholm där han fick Sven X:et Eriksson som lärare. I Sverige kom han också i kontakt med Lage Lindell och konkretisten Lennart Rodhe. Efter kriget återvände Weidemann till Norge och det var genom hans abstraktioner av ljus och natur som abstrakt måleri fick sin slutliga acceptans i Norge. 1968 bosatte sig Weidemann på Lillehammer. Till Festspelsutställningen i Bergen 1973 presenterade han ett stort urval av kraftiga färgsprakande målningar under temat "Hestehoven kommer". I mitten och slutet av 70-talet övergår måleriet till att bli mer "sfäriskt". Karin Hellandsjø i Norsk Kunstnerlexikon (1986) sammanfattar Weidemanns konstnärsskap som "W.s konst utstrålar värme och skönhet i försöket att förmedla något positivt och vackert.... W. som ser blomsterängen och den minsta blomma som en kosmisk uppståndelsescen och skildrar den som en bekännelse till livet."

Lähtöhinta
8 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ota yhteyttä
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu