Taide Grafiikka
1236266
Kjartan Slettemark
(Norge/Sverige, 1932-2008)
Kjartan slettemark, lithogrpags in colours, signed 110/250, 110/250.

KJARTAN SLETTEMARK, lithogrpags in colours, signed 110/250, 110/250.

Sheet size, each 59.5 x 50 cm.

Unframed.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Sijainti:
Lisätietoja

Kjartan Slettemark var under ett halvt sekel en drivande kraft på den skandinaviska konstscenen och en pionjär inom både performance och konstaktivism. Med tidiga aktioner som ockupationen av Moderna Museet i Stockholm, sina resor med ett pass med en bild på en skäggig Richard Nixon och sina oväntade framträdanden iförd pudelkostym blev han snart en av våra mest omtalade konstnärer. Kjartan Slettemark var en tydlig representant för sjuttiotalets anti-auktoritära alternativrörelse. Han häcklade politiken, i synnerhet moderaterna. I sin lokal på Bellmansgatan öppnade Slettemark Moderata museet och bakade mängder av ”bakverk” av partiets välkända M-tecken. Han startade även ett eget parti, Högpartiet, med cannabisblad som politisk blomma. Kjartan Slettemark är kanske mest känd för sina collage som utgår från ett fotografi av den kaffedrickande amerikanske presidenten Richard Nixon hopklippt med en reklambild för Gevalia. Den kompositionen har Slettemark kopierat, saxat, vänt och vridit på samt försett med olika texter till en aldrig sinande ström av konstverk. Den falska Gevaliaaffischen var politisk konst. En protest mot USA:s krig i Vietnam och mot den amerikanska imperialismen. Med tiden gick Kjartan Slettemark från att vara en antiauktoritär aktivist till att skapa verk av en mer inåtvänd karaktär. Istället för att kritisera systemet och makten intog hans senare konst en mer försonande hållning.

Ota yhteyttä
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 17

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9 - 13

Lähetä viesti
Lähtöhinta
3 000 SEK