Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

OKÄND KONSTNÄR, i vänkretsen av konstnären Axel Borg. Olja på smörpapper, 1800-talets andra hälft.

Porträtt av mörk skönhet.
Ovalklippt, 19 x 15 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Konstnären Axel Borg 1847-1916.

Muut tiedot

Konstnären Axel Borg umgicks bl.a med sin kollega och nära vän, Ernst Josephson, både under sin studietid i Sverige och under sina år i Paris på 1870/1880-talet. De två vännerna, korresponderar även under denna tid.
I Paris 1883, målar Borg och Josephson, varandras, nu mycket välkända porträtt, beställda av de bägges vän, docenten Carl Wahlund.

Lähtöhinta
1 500 SEK