Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

OKÄND KONSTNÄR, i vänkretsen av konstnären Axel Borg. Olja på smörpapper, 1800-talets andra hälft.

Porträtt av mörk skönhet.
Ovalklippt, 19 x 15 cm.

Provenance

Konstnären Axel Borg 1847-1916.

More information

Konstnären Axel Borg umgicks bl.a med sin kollega och nära vän, Ernst Josephson, både under sin studietid i Sverige och under sina år i Paris på 1870/1880-talet. De två vännerna, korresponderar även under denna tid.
I Paris 1883, målar Borg och Josephson, varandras, nu mycket välkända porträtt, beställda av de bägges vän, docenten Carl Wahlund.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed