KARTOR, etsningar, 2st. Mälaren 1740-tal och Stockholm, 1817.

Mälarkarta, delvis kolorerad, "Charta öfwer Mälaren med Kongl. Maijts Nådigste Privilegio utgifwen af Dess Lantmäterij Contoir igenom Jacob Nordencreutz, öfwerdirecteur der sammanstädes. Lacus Maelaren, cum Adjacentibus, Accuratissime Delioneatus, Holmiae. E. Geringus sculpsit", bildstorlek 50 x 96. "Karta övfver belägenheterna omkring Stockholm, utgiven av W.M Carpelan 1817", bildstorlek 32,5 x 55.

Ej examinerade ur ram. Veck. Revor. Mälarkarta beskuren. Förstärkningar. Skador.

Lähtöhinta
2 500 SEK