Alfred Wahlberg

(Ruotsi, 1834-1906)
Alfred Wahlberg
(Ruotsi, 1834-1906)

"Månuppgång vid Kronoberg" (Moonlit landscape at Kronoberg)

Signed Alfr. Wahlberg and dated 1906. Relined canvas 110 x 163.5 cm.

Uppfodrad duk. Färgbortfall. Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Originally in the collection of Mr. G. René Wahlberg.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning", 1907, no. 140.

Kirjallisuus

J. K. Janzon (Spada), "Alfred Wahlberg", SAK, 1909, catalogued page 215, no. 140.

Lähtöhinta
30 000 SEK