LJUSSTAKAR, ett par, brons, empire, 1800-talets första hälft.

Förgyllda. Skaft i form av kannelerade kolonner, rund fot dekor av palmetter, lösa ljusmanschetter. H 22.

Senare sliten förgyllning. Repor. Fötterna med ifyllda borrhål. En fot med smärre tryckskada.

Lähtöhinta
6 000 SEK