SKÄNK, gustavianskt provinsarbete, 1800-talets första hälft.

Gråmålad. Skiva med uppsats innehållande två lådor. Front med två lådor samt dörrpar med kannelyr och dekor av fleuroner i pastellage. Dragbeslag i mässing. L 121, B 48, H 113. Nyckel finns.

Sidor med torrsprickor. Senare bemålning. Senare lås. Smärre dekorskador och bortfall. Färgbortfall.

Lähtöhinta
5 000 SEK