CARL LARSSON, blyerts, akvarell, täckvitt och färgkrita, sign.

"Taburmajor Jonas August Jonasson. Studie till Korum". Signerad med dedikation: "Från tacksamme C.L.". Troligen utförd 1898. 60 x 24.

Muut tiedot

Musikfanjunkare Jonas August Jonasson var i ett och ett halvt decennium tamburmajor, när Göta Garde vaktparadsmarscherade till slottet. Musiken, som ingick i vaktparaden, bestod på 1890-talet av 40 man, och det var inte mindre än 16 trumslagare. "Då lät det något, när vi kom Strandvägen fram", berättade August Jonasson vid en intervju inför sin 70-årsdag 1936. Det förtäljes också att han lär ha varit Stockholms vackraste karl.

Esineen kunto

Ej examinerad ur ram.

Kirjallisuus
Ulwa Nergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1898-1899, som kat nr 854.

Mitä kuljetus maksaa?

    Miten tilaan kuljetuksen?

    Huutokaupan voittamisen jälkeen tilaat kuljetuksen Omat Sivut –osiosta.

    Milloin esineeni toimitetaan?

    Poikkeamia saattaa esiintyä.

    Ota yhteyttä asiakaspalveluumme

    Puhelin
    Lähetä viesti

    Huutokauppa päättyi:
    CEST

    Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?
    Pohjoismaiden korkeimmat loppuhinnat meidän kauttamme myytäessä.

    Ota meihin yhteyttä