LJUSSTAKAR, 2 st snarlika, tenn, bl a Carl Peter Eckerström, Västerås, 1822. Sengustavianska 1800-talets första hälft.
Kannelerade skaft på kvadratisk fot med gallerkant och fyra kulfötter. H ca 24,5.
Slitage, repor. Mindre spricka i den ena ljushatten.
Ljusstaken av Carl Peter Eckerström går även att finna på Nordiska museet, Stockholm.