Rörstrand

(Ruotsi, 1726-)
Rörstrand
(Ruotsi, 1726-)

GRÖTSKÅL samt SERVERINGSFAT, flintgods, Göteborgs porslinsfabrik samt Rörstrand, 1900-talets början.

Gröt skål med rund form. Lock och hänklar med tomtar. Diam ca 17,5 cm.
Serveringsfat i from av gris, rosa- och grönglaserat, Rörstrand, längd ca 48 cm. Juletid.

Krackelerad. Gulnad. Smärre spricka.

Muut tiedot

Juletid.

Lähtöhinta
1 500 SEK