Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

AFFISCH, litografisk, Svenska Amerika Linien, omkring 1900-talets mitt.

Föreställande M/S Gripsholm. Ca 67x92.

Fläckar, slitage.

Muut tiedot

M/S Gripsholm var ett högteknologiskt fartyg som togs i bruk 1925. Inredningarna var påkostade i Engelsk barockstil, vilket skiljde sig mycket från det ardeco inredda M/S Kungsholmen.
År 1939 chartade den amerikanska regeringen fartyget med uppgift att tjänstgöra som ett internationellt Röda Kors fartyg för utbyte av sårade och krigsfångna. Fram till krigsslutet hade hon transporterad 27 712 personer.
Källa:wikipedia

Lähtöhinta
1 500 SEK