Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
380592

AFFISCH, litografisk, Svenska Amerika Linien, omkring 1900-talets mitt.

Föreställande M/S Gripsholm. Ca 67x92.

Fläckar, slitage.

More information

M/S Gripsholm var ett högteknologiskt fartyg som togs i bruk 1925. Inredningarna var påkostade i Engelsk barockstil, vilket skiljde sig mycket från det ardeco inredda M/S Kungsholmen.
År 1939 chartade den amerikanska regeringen fartyget med uppgift att tjänstgöra som ett internationellt Röda Kors fartyg för utbyte av sårade och krigsfångna. Fram till krigsslutet hade hon transporterad 27 712 personer.
Källa:wikipedia

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.