TAKLAMPOR, ett par, Design Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 34 cm.
Glas samt mässing. Två kupor i glas, en i gröntonad och en i klarglas med pressaddekor.
Anlupet. Smärre slitage. Ej funktionstestad.