KLÄDSKÅP, jugend, 1900-talets början.
Ek fanerat. Dörr med oval spegel med faseterad glas, bakomliggande hyllplan. Sida med 4 lådor i front och ett dörrfack. En större låda i front längst ner. Snidad dekor av äpple och blad. Längd 100, bredd 46, höjd 205 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fuktmärken.