447948

BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, troligen Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Förgylld brons. Krönande urna. Sidor med dekor av kvinnoansikten. Front med dekor av putto. Rik dekor av blommor och växtslingor. Rund urtavla med emaljerade romerska siffror. Fyra fötter. Höjd 79 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och repor. Ej funktionstestad. Baksidans glaslucka med spricka. Pendel medföljer. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK