VÄGGFOTOGENLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Ljusarm i mässing. Närmast klotformad glaskupa i grönt och vitt. Höjd ca 30cm.
Bruksslitage. Repor. Mindre bucklor. Ej funktionstestad.