Kellot
516903

Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

BORDSPENDYL, empire, urtavla märkt Tarault, Faubourg, Saint Honoré, Paris, 1800-talets första hälft.

Brons och förgylld mässing. Flankerande antikiserande mansfigur med ymnighetshorn. Romerska siffror. Bredd 34, höjd 53cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Ej funktionstestad. Repor.

Lähtöhinta
8 000 SEK