Muut
606230

Orrefors

(Ruotsi, 1898-)
Orrefors
(Ruotsi, 1898-)

VASER, 2 st. Orrefors Expo Nr 2914 och Uno Westerberg, Pukeberg, "Spectra". 1950-tal.

Underfångsdekor i opalvitt, den ena med nätdekor och tonad i månsten. Den höga vasen signerad Orrefors Expo 2914 (1953, troligen formgiven av Sven Palmqvist). Höjd 14,5-29,5 cm.

Bruksslitage.

Lähtöhinta
1 200 SEK