Nils Kreuger

(Ruotsi, 1858-1930)
Nils Kreuger
(Ruotsi, 1858-1930)

NILS KREUGER, olja på duk, signerad, daterad 1908.

"Rotfruktsrenserska". 107 x 172 cm.

Sedvanligt ytslitage. Något dåligt spänd duk. Något gulnad fernissa. Krackeleringar. Mindre färgbortfall. Dukskador med smärre hål.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i disponent N.G. Berths samling, Malmö.
Privat ägo.

Näyttelyt

Nils Kreuger utst. 1908, kat nr 16.

Kirjallisuus

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen sid 272 som nr 438.

Lähtöhinta
80 000 SEK