Stig Borglind

(Ruotsi, 1892-1965)
Stig Borglind
(Ruotsi, 1892-1965)

STIG BORGLIND, 5 st, torrnålsetsningar, signerade, 1900-tal.

"Flora Suecica I", "Flora Suecica II", "Pomona Suecica" samt provtryck av "Flora Suecica I" (upplaga 4 ex.) och "Flora Suecica II" (upplaga 3 ex.). Samtliga signerade. Mått ca 31,5x23 på samtliga. Somliga med dedikation.

Ytslitage. Provtrycket "Flora Suecica I" med ett veck från trycket.

Alkuperä - Provenienssi

Ur direktör Dani Liebenfeld samling, Norrköping.

Lähtöhinta
4 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet