GOLVLAMPA, Hans Bergström "Påskkärring", Ateljé Lyktan 1950-tal.
Lackerad metall, höjd inkl. lampfäste ca 115 cm, originalskärm medföljer.
Ej funktionstestad, smärre bruksslitage.