Carl Hörvik

(Ruotsi, 1882-1954)
Carl Hörvik
(Ruotsi, 1882-1954)

HÖRNSKÅP, Carl Hörvik, Stockholm, 1923.

Björk och björkrotsfanér, delvis svärtat och betsat, överdel med blyinfattad vitrin, nederdel med två dörrar och inläggningar av reserver, delvis med gravyr av mans- och kvinnofigur, på kulfötter. Längd 71. Djup 50. Höjd 170 cm. Nyckel finns.

Slitage, blekt, repor och märken. Lås fungerar ej.

Kirjallisuus

Erik Wettergren, "L' Art décoratif Moderne en Suede", 1925, avbildat sid 153. Otto Schulz (red),Tidskriften Boet, 1930, se sid 209-213 "Arkitekt Carl Hörvik", avbildat sid 212.

Muut tiedot

Tillverkat hos snickerifirman Carlsson, Tomtebogatan, Stockholm 1923. De nu blekta gravyrerna har ursprungligen varit infärgade i olivgrönt, citrongult och tegelrött. Till hörnskåpet hörde bl a ett sideboard som var utställt på världsutställningen i Paris 1925 och på Londonutställningen 1929. Hörnskåpet är en del ur ett matsalsmöblemang var ur Nordiska Museet och Nationalmuseum har var sin stol. Matbord och nio stolar ur samma möblemang såldes på Bukowskis auktion 459, maj 1988, katalognr 1106.

Lähtöhinta
8 000 SEK