Muut
695046

BREV med AUTOGRAF, egenhändigt skrivet och signerat Boris Pasternak, 1959.

Handskrivet tackbrev med kuvert, daterat Peredelkino September 14, 1959, signerat och poststämplat Moskva.

Hanteringsskador.

Muut tiedot

Boris Leonidovitj Pasternak (Бори́с Леони́дович Пастерна́к), född 10 februari 1890 i Moskva, Ryssland, död 30 maj 1960 i Peredelkino nära Moskva, Ryssland. Pasternaks roman "Doktor Zjivago" (1957) ledde till Nobelpriset i litteratur 1958, vilket han på grund av politiskt tryck i hemlandet tvangs avböja. (Wikipedia)

Lähtöhinta
8 000 SEK
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?