Gustavsberg

(Ruotsi, 1825-)
Gustavsberg
(Ruotsi, 1825-)

MATSERVIS, 78 delar, porslin, "Hagtorn", Gustavsberg.

22 mattallrikar, 26 djupa tallrikar, 9 entrétallrikar, 5 assiettter, 8 uppläggningsfat i olika former och storlekar, 3 såsskålar, 2 kannor, 2 terriner samt ett runt uppläggningsfat. Mattallrikarnas diameter ca 24. Uppläggningsfatens längd ca 23-36. Kannornas höjd ca 19-22. Runt uppläggningsfats diameter ca 27 cm.

Ytskikt med slitage. Repor och märken. Krackelyr och missfärgningar. En kanna med spricka i pip. En terrin med spricka i lock.

Lähtöhinta
3 000 SEK