Muut
696806

Carl Elmberg

(Ruotsi, 1889-1955)
Carl Elmberg
(Ruotsi, 1889-1955)

TOBAKSBURK, gjutjärn. Carl Elmberg, Näfveqvarns bruk, 1920-tal.

Cylinderformad med utsvängd fotring. Reliefdekor av naken man och kvinna samt hjortdjur. Lock med krönande knopp. Locket invändigt med montering i krom. Höjd ca 15,5 cm.

Bruksslitage. Rost. Senare montering invändigt.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet