NÄVERJOLLE, allmoge, Hälsingland, 1800-talets första hälft. Tillverkad av Jonas Johansson, Prästvallen, Hästberg.

Oval form. Polykrom bemålning med motiv av byggnader och växtslingor. Höjd 18 cm.

Jonas Johansson (1793-1875) bodde i sin stuga vid Prästvallen söder om Järvsö. Han stammade svårt, men sjöng ofta och gärna. Han livnärde sig på att tillverka näverburkar, sk näverjollar samt svarvade askar och burkar.

Slitage. Smärre skador och avslag. Knopp med spricka.

Lähtöhinta
6 000 SEK